Bármennyire is vadul hangzik, a természetben, a gyümölcsök felületén, a virágok bibéiben számtalan vadélesztő él, melyeket összehívhatsz egy nagy házibulira, hogy végül egy csodásan frissítő, egészséges, házi üdítőd legyen.
Mindig egy kiválasztott gyümölcs adja nálam az alapot, ehhez kedvem és lehetőségeim szerint teszek fűszernövényeket, ehető erdei gizgazokat, virágokat, olykor a konyhában is használt karakteres fűszereket (fahéj, csillagánizs, szerecsendió…stb.)
Tavaly jöttem rá, hogy a kertünkben elszaporodó zamatos turbolya ánizsos aromája a francia Pastis likőrhöz hasonló ízvilágot komponál ezekben az italokban, ezért még nálam most ő van főszerepben.
Amikor kezdőként a prototípus üdítőmet felbontottam, engem lenyűgözött az élettel teli pezsgés, tetszett, ahogy a gyümölcsök és a virágok vadul wellneszeznek a lé tetején, kidobni is sajnáltam őket, inkább belesütöttem őket piskótába.
A recept, amit most megosztok, bárki számára nyújthat elindulási pontot, nem kell túl bonyolultan gondolkodni hozzá, ha csak egy kis gyümölcsöd van otthon, esetleg egy darabka gyömbér, már nyert ügyed van!
Kezdjünk is hozzá!
HOZZÁVALÓK egy 0,7-es befőttesüveghez, ami kb. 2 bögre ital lesz.
* 1 alma vagy banán kisebb darabokra vágva
* egy kávéskanálnyi reszelt gyömbér
* 5 dl klórmentes víz (pl. szénsavmentes ásványvíz)
* 2 szelet bio citrom
* tetszőleges fűszerek
* Mosd ki a befőttesüveget, szárítsd meg.
* Harmadáig töltsd tele a kisebb darabokra vágott gyümölccsel.
* Dobd hozzá a bio citromot és a gyömbért.
* Öntsd fel az üveg tartalmát a vízzel, és mérj hozzá egy evőkanál cukrot, csipet sót.
* Kavargasd meg, majd zárd le az üveget, és egy tányérba állítva tedd 18-24 fok közötti hőmérsékletre, ez általában a sima konyhapult. A lényeg, hogy ennél hidegebb vagy melegebb ne legyen.
* Nemes egyszerűséggel hagyd is ott 4-5 napra, miközben az italodban lévő tejsavbaktériumok nagy valószínűséggel elkezdenek dolgozni. A lé opálosodni kezd, az üveg még sziszeghet is a keletkezett széndioxodtól. Ki is folyhat, ezért kell a tányér.
* 4-5 nap után bontsd fel az üveget óvatosan a mosogatókagyló felett 》》 kortyolj bele, barátkozz vele, döntsd el, hogy ízlik-e vagy, az egész egy nagy hülyeség csupán.
A FOTÓN LÉVŐ ITALOM 5 LITERES ÜVEGBEN
* 5 l-es befőttesüveg
* 1 közepes alma kisebb darabokra vágva
* 3 szelet bio citrom
* egy ujjnyi gyömbér
* egy marék százszorszép
* 1 csokor árvacsalán
* 10 fej pitypangvirág
* egy marék illatos ibolya
* egy csokor zamatos turbolya
* 3 kis levél muskotályzsálya levele (most bújnak elő)
* norabora fáról a sapkámba akadt egy vékony ágacska, amin virágok voltak, így hát az is belekerült
* csipet tengeri só
* 3,5 l klórmentes vízet tudtam beletölteni, ezért 7 evőkanál cukrot tettem még hozzá (literenként 2-3 evőkanállal számolhatsz, a cukrot helyettesítheted mézzel is)
Elkészítési mód a fent leírtak alapján.
MIÉRT JÓ?
“Az erjesztett, alkoholmentes italok hasznos mikroorganizmusok millióit tartalmazzák. Probiotikus tulajdonságaiknak köszönhetően stimulálják az immunrendszert és táplálják a bélflórát.”
FONTOS!
“Ez a rövid idejű erjesztés még tartalmaz cukrot, ezért fruktózintollerancia, inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség esetén fogyasztását nem ajánljuk, még a legnagyobb odafigyelés mellett is tartalmazhat minimális mennyiségű alkoholt, amelnyke hatását nem feltétlenül érezzük. Az alkohol pohárba töltve általában hamar elillan, de mindig kóstoljuk meg az üdítőnket, mielőtt gyermekeknek adunk belőle!”
//idézet: Király Ágnes * Egyszerűen fermentálj! – HVG könyvek 2021//
Ajánlom neked ezt a csoportot, ha még több infóra vágysz: Fermentálás – tippek, trükkök, receptek
Vagy a 3 csodás könyvet, amit a ferment fanatikusok Bibliának hívnak egymás között:
* Király Ágnes : Egyszerűen fermentálj!
* Király Ágnes-Horváth Judit: Fermentált konyha
* Holly Davis: Fermentálás
Mert Az ERDŐ finom és sok Dzsindzsa ehető benne!
Ha szívesen megismernéd, hogy mely vadon termő, ehető növényeket fogyasztjuk, tarts velünk a kertsétán!